Umíte se správně rozhodovat? Víte, po čem v životě toužíte? Udělejte si test 16 motivátorů.
Jak si nezajistit úspěch – strategie postavená na kalkulaci
Představte si, že uvažujete o změně své kariéry. 10 let pracujete ve stejné profesi a poslední 2 roky máte pocit, že jste v ní již dosáhli svého stropu. Přitom si uvědomujete, že zaměstnání vám poskytuje slušný příjem a docela klidný život. Přesto toužíte po změně. Je vám jasné, že k tomu, abyste změnili svůj dosavadní způsob existence, si musíte rozšířit vzdělání, získat klienty a mít na to čas. Znáte své životní náklady a umíte si spočítat, kolik si musíte vydělat, aby vás to uživilo. Takže vaše strategie založená na číslech se zdá být jasná. Zdá. Ve skutečnosti stojíte před vážným životním rozhodnutím. Bude vás to naplňovat? Budete v tom úspěšní? Co získáte a co riskujete? Jak na změnu zareaguje vaše okolí? Budete šťastní?Ledovec a tajemství lidského chování
Jak známo, ledovec na vodě plave. Nadnáší ho vzduchové bublinky. Samotný led je ale těžší než voda, takže nad hladinou vidíme jenom jeho malou část, ta větší „neviditelná“ zůstává skryta pod hladinou. Efekt ledovce se výborně hodí k vysvětlení chování lidí. To, co můžeme u druhých lidí snadno vidět (tedy nad hladinou), je způsob, jak se běžně chovají. Zkušený pozorovatel dokáže vnímat i aspekty chování, které jsou už běžnému člověku skryty tak říkajíc „pod hladinou“. Například postřehne změny v pocitech, dokáže vnímat a napojit se na energii druhého člověka. To, co nevidíme, jsou myšlenky. Abychom porozuměli, proč se nějaký člověk chová v určité situaci určitým způsobem, musí nám o sobě říct, jak se cítí, na co myslí, co je pro něho důležité, respektive co potřebuje nebo po čem touží.
Jak zjistíte, po čem v životě toužíte
I když souhlasím s tím, že nejlépe zná člověk sám sebe, jsem si vědom jistých omezení. Většinou víme, jak se chováme. Některé věci si ale o sobě nemusíme uvědomovat. Můžeme se zeptat lidí, kteří nás znají a tak se o sobě něco dovědět z toho, jak nás vidí oni.Když se v některé situaci cítím dobře nebo naopak špatně, mohu přemýšlet a uvědomit si, jaké to pro mě je, jak na situaci reaguji. Že se například k něčemu nebo někomu stavím vstřícně nebo odmítavě. Může to být o mých postojích a o tom, co je pro mě v životě důležité.
Nejtěžší může být poznání, proč si něčeho v životě cením, proč si právě toto přeji nebo proč právě po tomto toužím, zvlášť když si uvědomím, že lidé jsou různí. Toto jsou věci hodně hluboké a skryté. Bez pomoci odborníka, jako je například profesionální kouč, se o svých životních motivech sám mnoho nedovím.
Profesionální kouč s vámi může rozebrat určitou situaci. Položí vám správné otázky. Např.: „Když o tom teď mluvíte, co vám to říká o vás.“ „Jak o tom přemýšlíte?“ „Jaké ve vás tyto myšlenky vyvolávají pocity?“ „Co můžete na základě těchto pocitů udělat?“ S jeho pomocí přijdete na to, co a proč chcete, definujete si svůj cíl a cestu, jak se k cíli dostanete a s podporou kouče se po ní vydáte.
Rozhodování v harmonii s vašimi osobními hodnotami, motivy a touhami.
Já používám ke zjištění životních motivů nástroj. Zkráceně mu říkám „rejs profil“. Celý název zní „Reiss Motivation Profile“. Jedná se o diagnostický nástroj pro měření lidské motivace na základě 16 základních osobnostních dimenzí. Autorem je Steven Reiss, emeritní profesor psychologie a psychiatrie na Ohio State University (USA). Na základě vlastních rozsáhlých vědeckých studií navrhl a publikoval Reiss profile v r. 1990. Jako jediný vědecky podložený nástroj na trhu, dokáže Reiss Profile říci, proč se člověk chová určitým způsobem. Zkoumá totiž základní a neměnné aspekty osobnosti.Reiss Profile poskytuje osobnostní profil, který je stejně individuální jako otisk prstu. Podle profilu můžeme určit osobní motivátory, hodnoty a postoje a s velkou přesností předvídat chování konkrétního člověka. To předurčuje Reiss Profil k použití v individuálním i skupinovém koučování.
Když se podíváte na svůj Reiss profile, obvykle to ve vás vyvolá velkou sebereflexi a pochopení sebe sama. Zároveň si uvědomíte původ rozdílů mezi lidmi. To vše vám umožní harmonizovat svůj vnitřní svět i vztahy s (ale také mezi!) ostatními lidmi.
Přehled 16 životních motivů podle prof. Reisse:
- Moc
- Nezávislost
- Zvědavost
- Akceptace
- Pořádek
- Šetření
- Čestnost
- Idealismus
- Sociální kontakt
- Rodina
- Status
- Soutěživost
- Romantika
- Jídlo
- Fyzická aktivita
- Klid
Shrnutí
LIDÉ, KTEŘÍ ZNAJÍ SVOU OSOBNOST, JSOU SCHOPNI LÉPE VYUŽÍVAT VLASTNÍ VÝKONNOSTNÍ POTENCIÁL, LÉPE SE ROZHODUJÍ A ZAŽÍVAJÍ HLUBOKÝ POCIT ŠTĚSTÍ Z OSOBNÍHO ÚSPĚCHU.Test 16 životních motivátorů
Hned teď si můžete udělat orientační test 16ti motivátorů, který jsem si vytvořil pro vlastní použití.Přejít na Test 16 životních motivátorů.