3 manažerské osobnostní testy, které o člověku hodně řeknou
Během mé mnohaleté praxe lektora a kouče jsem se seznámil s mnoha osobnostními testy. Testy jsem používal v rámci tréninků soft skills, jako jsou leadership, komunikace, řešení konfliktů, vyjednávání a týmová práce a také v HR poradenství, při výběru kandidátů na pracovní pozice a v rámci kariérního koučování.Zjistil jsem, že z výsledků jednoho testu, zejména v situaci, kdy hodnotím mě neznámou osobu, je pro mě nejisté, co jsem se vlastně dozvěděl. Stejně to platí i pro situace, kdy např. v rámci kariérního koučinku si můj klient udělal test a pak mě žádal o pomoc při objasnění jeho vlastních výsledků.
Proto jsem se ustálil na agregování výsledků 3 testů: Typologie pro manažery (MBTI), Týmové role (Bebin) a Reissův profil životních motivátorů (RBMP).
Test typologie MBTI je založený na zjišťování, jak se respondent chová v určitých životních a pracovních situacích. Výsledek ukazuje preference osoby mezi Introverzí (samotář) a Extraverzí (společenský), Smyslovým (detailní) a iNtuitivním (celostní) vnímáním, rozhodováním na základě Emocí (vřelý) a Racionálním myšlením (chladný) a konečně mezi Usuzováním (plánování) a Vnímáním (přítomnost). Typologie MBTI zahrnuje 16 typů osobnosti, které jsou detailně popsány na mém webu, kde si můžete zdarma tento test udělat.
Moje praktické poznatky: 1. Lidé jsou velmi překvapení, jak popisy typů "sedí". 2. Určení osobnostního typu může být nejednoznačné, když jsou preference vyvážené.
Test týmových rolí je založen na dotazování, jak se respondent chová v rámci svého členství v projektovém či jiném týmu. To napovídá, že je prakticky použitelný, když má respondent nějakou zkušenost s prací v týmu. Výsledek testu ukazuje preferenci týmových rolí. Profesor Meredith Belbin definoval 9 týmových rolí a z hlediska interpretace výsledků testu doporučuje orientovat se podle skóre na první (dominantní) a druhou (doplňkovu) roli.
Moje praktické poznatky: 1. Občas někomu vyjde vysoký počet rolí v pásmu přirozených rolí (říkám tomu Ferda Mravenec - práce všeho druhu). Interpretace je pak problematická. 2. Běžně se stává, že člověk introvertní podle MBTI zde vychází jako "Společenský stmelovač". 3. Bez ověření výsledku jiným testem si nejsem jist o jeho platnosti a proto dávám přednost výsledku podle MBTI. 4. Pro vyšší vypovídací hodnotu je vhodné vedle sebehodnocení získat i několik hodnocení z pohledu spolupracovníků.
Reissův profil životních motivátorů: tento test je z "jiného soudku". Zjišťuje preference v rámci systému 16 životních motivátorů (Desire, Lebensmotive). Autorem je prof. Steven Reiss. Tento test je postaven na několika rozsáhlých současných vědeckých výzkumech. To ho dělá vyjímečným. Respondent odpovídá na otázky typu co se vám líbí, co máte rádi, co nenávidíte atp. Výsledek ukazuje, po čem člověk v životě touží, k čemu inklinuje a jak to ovlivňuje jeho chování.
Moje praktické poznatky: 1. Práce s vědecky podloženým testem je pro mě "klidnější". 2. Výsledek mi umožní pochopit, proč a jak se bude osoba chovat v určitých situacích. 3. Konečně rozumím výsledku testu MBTI, kde respondent sice odpovídá specificky, ale nakonec jeho výsledek "spadne" do jednoho z 16 obecných typů.
Závěry: Test MBTI mi naznačí, jak se bude respondent chovat v určitých situacích. Test týmových rolí mi může poskytnout podpůrnou informaci. Reissův profil motivátorů mi dokáže objasnit důvody = motivy, proč se člověk chová v určité situaci určitým způsobem. Když vezmu v úvahu výsledky všech tří testů, dostávám poměrně jasnou představu o osobnosti testované osoby. Z dlouhodobé praxe mých klientů mohu konstatovat, že kvalifikovaně odhadovaná vypovídací hodnota agregovaného výsledku pro neznámé osoby je cca 70%, což je prakticky použitelné.